Pripomenuli sme si obete holokaustu

07.08.2016 - Pamiatku troch prievidzských rodín zavraždených počas Druhej svetovej vojny pripomínajú kamene Stolpersteine. Prievidza sa tak vďaka iniciatíve Spolu sme Prievidza stala prvým mestom na hornej Nitre, ktoré sa zapojilo do celosvetového projektu nemeckého umelca Guntera Demniga.

Pietne kamene Stolpersteine, alebo kamene o ktoré sa potknete, predstavujú dlažobné kocky s mosadznou tabuľkou na povrchu, vsadené do chodníka pred domom zavraždeného. Vytvárajú malý pamätník, ktorý ľudí upozorní na zločiny Druhej svetovej vojny a symbolicky prepojí obete s ich posledným domovom. Zároveň chodcom dáva možnosť stotožniť sa s obeťami a čítaním textu sa pred ich pamiatkou symbolicky pokloniť.

Mnoho dnešných obyvateľov možno ani netuší, že aj naši rodáci a obyvatelia Prievidze boli počas vojny násilne vyhnaní zo svojich domovov a deportovaní do Osvienčimu, alebo iných táborov smrti a následne zavraždení. Zostala po nich iba blednúca spomienka. Nemajú hroby. Ich cintorínom je naša pamäť.

Čas ani skutky nevezmeme späť. To, čo však môžeme urobiť, je nezatvárať oči pred minulosťou, ktorej sme boli súčasťou. Mať pevný postoj plný ľudskosti, pretože tolerancia, porozumenie je podstatou človečenstva.

Aj preto som nadviazal komunikáciu s autorom Gunterom Demnigom, ktorého myšlienka sa už rozšírila do viac ako 18 krajín sveta a inštaloval takmer 60 000 kameňov. A po viac ako roku príprav aj v Prievidzi.

V uliciach mesta sme umiestnili celkovo osem pripomienkových kameňov trom konkrétnym rodinám, ktoré žili v Prievidzi svoje životy. Na Námestí slobody pred budovou Slovenskej sporiteľne sa nachádza kameň s pamätnou tabuľkou Félixa a Berty Rosenthalovcov, na rohu Pribinovho námestia s menami Jozefa, Margity, Judity a Eriky Wernerovcov, na Košovskej ceste pred bývalou synagógou chodník zdobia mená Izáka a Matildy Hellmannovcov. Na tabuľke 10x10 cm je uvedené meno obete, rok narodenia a jej osud. Kamene v Prievidzi osadil sám autor projektu Gunter Demnig.

Kamene „Stolpersteine“ sa takto stanú najmä pre nás akýmsi mementom, či zdvihnutým prstom, varujúcim nás pred opakovaním sa toho najtragickejšieho obdobia v dejinách ľudstva. Robíme my sami, i dnes, na zastavenie šírenia nacizmu a neznášanlivosti dosť? Čo môže urobiť každý jeden z nás? Aj táto naša iniciatíva je odpoveďou. Aj keď iba symbolickou pripomienkou pre pamätníkov, potomkov či budúce generácie. Nezabúdajme, nemlčme. Ticho dokáže mať ničivú moc.

Projekt bol financovaný z predaja knihy Jedno storočie v Prievidzi, ktorá mapuje dejiny Židovstva na hornej Nitre.
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Zdieľaj článok na: Zdieľaj na Facebooku Facebook

Stránky www.michaldobias.sk prevádzkuje Michal Dobiaš, poslanec MsZ v Prievidzi. Všetky práva vyhradené.

© 2024 Created by WebCreative.info All rights reserved.