Prievidzskí dobrovoľníci opäť v akcii

06.07.2015 - Obnova dvestoročnej kaplnky na sídlisku Necpaly sa zavŕšila slávnosťou. Dobrovoľníci ukázali, že stačí chcieť a vieme pre ľudstvo zachrániť aj cenné historické skvosty.

Príbeh Kaplnky Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, nazývanej ako Božia muka, sa začal v roku 1815. Stála na okraji prievidzského sídliska Necpaly a po čase začala chátrať. Bolo by veľkou škodou, keby takáto pamätihodnosť padla za obeť ľudskej nevšímavosti. V roku 2014 sa tak začal jej príbeh odznova. Mesto ju na môj návrh vzalo do vlastníctva a bolo možné začať proces jej záchrany a obnovy.

V lete v roku 2014 sa dobrovoľníkom z občianskeho združenia Spolu sme Prievidza podarili prvé záchranné práce, odstránili náletové dreviny ale predovšetkým zakonzervovali chátrajúce murivo.

To však nestačilo a preto sa ruky dobrovoľníkov už na začiatku tejto jari pustili opäť do práce. Dvestoročná kaplnka dostala za 10 dní úplne novú podobu. Vyčistilo sa okolie, pridal sa kamenný štrk, obnovila sa farba, aj strecha, pridal rok vzniku a pribudlo mnoho ďalších úprav. Mesto Prievidza sa pričinilo malým finančným príspevkom, no dobrovoľníci z Prievidze, zo sídliska Necpaly, neľutovali čas, prácu ani financie a vrátili Božej muke jej adekvátne postavenie.

V sobotu 4. júla 2015 tak mohla byť pri kaplnke usporiadaná pobožnosť pri slávnosti jej obnovenia. Dnes vyzerá Kaplnka Nepoškvrneného Srdca Panny Márie ako nová. Stačila pritom kvapka záujmu, trocha úsilia, veľa chuti pracovať a recept na to, ako si spraviť mesto krajšie, bol na svete. Preto si dnes môžeme pri prechode cestou okolo Božej muky potešiť zrak a nie nevšímavo odvrátiť pohľad.
Detail
Detail
Zdieľaj článok na: Zdieľaj na Facebooku Facebook

Stránky www.michaldobias.sk prevádzkuje Michal Dobiaš, poslanec MsZ v Prievidzi. Všetky práva vyhradené.

© 2024 Created by WebCreative.info All rights reserved.